Hrozba mastitidy narůstá

Žádný případ mastitidy není dobrý, ale některé příčiny infekce se dají zvládnout snáze než jiné. Bohužel jeden obzvláště obtížný typ mastitidy postihuje stále více stád dojnic.  

"Prototecová mastitida je celosvětově novým problémem u mléčného skotu," řekl veterinář Don Sockett během nedávného webináře University of Wisconsin Division of Extension Badger Dairy Insight. "Setkáváme se s ní mnohem častěji než v minulosti," poznamenal a poukázal na počet nově infikovaných stád, která jsou identifikována na základě vzorků zaslaných do Wisconsinské veterinární diagnostické laboratoře, kde pracuje jako mikrobiolog.  

Některé aspekty mastitidy způsobené Protothecou pro nás zůstávají záhadou. "Je toho hodně, co nevíme, a hodně, co bychom měli vědět," prohlásil Sockett. Co víme, je, že původce mastitidy s názvem Prototheca bovis je řasa, čímž se liší od většiny našich běžných původců mastitid, které jsou bakteriální. 

Sockett uvedl, že je také plodným producentem biofilmů a organismy, které vytvářejí biofilmy, jsou chráněny proti zbraním, jako jsou chemické a antimikrobiální látky. Jakmile se jednou usadí a produkují biofilm, nelze podle něj proti němu mnoho udělat.  

Jak se krávy nakazí bakterií Prototheca bovis, zůstává poněkud záhadou. Ačkoli se zdá, že mastitida způsobená bakterií Prototheca může být jak kontagiózní, tak environmentální povahy, Sockett uvedl, že zdroje intramamárních infekcí jsou stále předmětem spekulací.  

Pokud je mastitida způsobená Protothecou na farmě problémem, patogen se obvykle hojně vyskytuje v prostředí, v místech, jako jsou koryta s vodou, výkaly skotu, bahno a příležitostně i krmivo. Byla také zjištěna v dojícím zařízení, potrubí a v dipovacích nádobách.  

Podle Socketta je obtížné zjistit, kdy se krávy nakazí, protože Prototheca bovis nestimuluje vrozenou imunitní odpověď. Trvá nějakou dobu, než kráva zareaguje na infekci ve vemeni, a v závislosti na zvířeti může trvat týdny až měsíce, než se infekce projeví. 

"Pokud netušíme, kdy se poprvé dostala do mléčné žlázy, je řešení problémů velmi obtížné, protože nemůžeme najít zdroj," řekl Sockett.  

Dalším problémem podle Socketta je, že není k dispozici výzkum, který by nám řekl, jaké protilátky použít, aby pomohly zastavit šíření této mastitidy. Kromě toho Prototheca bovis vyžaduje specializované kultivační médium, protože roste pomalu, takže k jejímu vyloučení nelze použít kultivační systém na farmě, vysvětlil Sockett. Při podezření na infekci způsobenou bakterií Prototheca by měly být vzorky zaslány do diagnostické laboratoře.  

Jedním ze znaků, že se do stáda dostala mastitida způsobená bakterií Prototheca, je pomalé, trvalé zvyšování počtu somatických buněk u krav v laktaci bez zjevné příčiny, uvedl Sockett. Pokud je dodržována čistota a pohodlí krav, postup dojení a dojicí zařízení a pokud byly vyloučeny jiné běžné patogeny, může na ně číhat bakterie Prototheca.  

Pokud se zachytí včas, lze ji podle Socketta vymýtit během několika měsíců. Jakmile se vyskytne ve vyšších koncentracích, je boj mnohem obtížnější. "Musíte na ni přijít včas a zasáhnout dříve, než se ve stádě usadí," radí. 

Autor: Abby Bauer, senior associate editor 

Zdroj: www.hoards.com (online 21/02/2023)