Najděte správný nástroj pro svůj problém s mouchami

I když je malý počet much na mléčné farmě nevyhnutelný, nadměrný počet much představuje problém. Mouchy, zejména ty, které koušou, jsou pro krávy, jalovice a telata nepříjemné a způsobují shlukování a další vyhýbavé chování, které zvířatům brání v jídle a ležení. Mušky jsou také schopné přenášet nemoci, jako je například pinkeye nebo mastitida.  

"Boj proti mouchám začíná jednou základní věcí, a tou je sanitace," zdůraznil Fred Hall během podcastu Iowa State Extension Dairy News and Views. Mouchy potřebují k rozmnožování vlhkost, takže udržování zařízení v suchu brání jejich šíření. Štěstím pro farmy je, že sanitace je na prvním místě i z mnoha dalších důvodů, například kvůli kvalitě mléka, uvedl pedagog z organizace Extension.  

Začít s čistším prostředím také znamená, že chemické metody ochrany proti mouchám lze používat šetrněji a budou účinnější. "Pokud nemáme tento dobrý sanitační program, pak budou mít chemická kontrolní ošetření pravděpodobně omezenější úspěch, protože mouchy se množí rychleji, než je dokážeme zahubit," vysvětlil Hall.  

Uznává řadu chemických metod, které lze na farmě použít, včetně návnad na mouchy a postřiků proti mouchám. Mějte na paměti, že insekticidy aplikované jako prostorové postřiky způsobí okamžitý úbytek much, ale přípravek nemá reziduální aktivitu. Doplňkové postřiky mají stejný účinek a stále je důležitá sanitace, protože kde není přípravek, tam mohou být mouchy.  

Jakmile jste zvolili postup boje proti mouchám, Hall doporučil sledovat jeho úspěšnost tak, že do prostředí zvířat připevníte kartičku nebo kousek papíru. Mouchy na kartičce přistanou a často zanechají stopu vyplivnutím nebo defekací. Každý týden zkontrolujte kartičku a zjistěte, jak se počet značek, a tedy i počet much, srovnává s předchozím týdnem.  

"Je to velmi účinná metoda, jak sledovat, co se děje s mouchami v našich stájích a chlévech a v jejich okolí," uvedl Hall.  

Chcete-li najít zdroje informací o tom, jaké přípravky je bezpečné používat na konkrétní třídy zvířat ve vašem státě, Hall poukázal na doporučení Rebeccy Trout Fryxellové, lékařské a veterinární entomoložky z University of Tennessee. Nástroj VetPestX umožňuje zadat, s jakým typem škůdce se potýkáte, u jakého typu zvířete, a najít licencované produkty, které mohou být ve vašem scénáři užitečné. Poznamenal, že Trout Fryxellová popsala, že mouchy, které se vyskytují na zvířatech na pastvinách, jsou často rohatky a obličejové mouchy, zatímco stájové a koňské mouchy jsou častější ve stájích a chlévech. 

Databáze je každoročně aktualizována a uvádí třídu každého přípravku. Vedení záznamů o těchto informacích vám umožní měnit třídu, kterou každoročně používáte, a předcházet rezistenci much a budoucím problémům, pokračoval Hall. 

Autor: Kately Allen (associate editor) 

Zdroj: www.hoards.com (online 13/05/2024)