Správné používání dipovacích prostředků

Výběrem správného přípravku lze pomoci předejít novým infekcím vemene nebo je účinně eliminovat. Dalším rozhodujícím faktorem je správná aplikace: 

  • Důkladně namočte: roztokem musí být pokryty nejméně 2/3 struku. 
  • Tvorba kapek je výslovně požadována. 
  • Aplikujte pouze na čisté struky. 
  • Aplikujte ihned po dojení, když je strukový kanálek ještě otevřený. 
  • Dodržujte aplikační dobu příslušného přípravku. 
  • Dipy skladujte vždy při teplotách nad bodem mrazu a mimo přímé sluneční světlo. 

Důležité je nejprve důkladně namočit. Platí pravidlo, že roztok by měl pokrýt alespoň 2/3 plochy struků. Barevné provedení mnoha výrobků zde usnadňuje vizuální kontrolu. Rovněž je třeba aplikovat dostatečné množství přípravku. Tvorba kapek na hrotech struků je vysloveně žádoucí a zajišťuje, aby byl kanálek definitivně pokryt a dezinfikován. 

Před aplikací by mělo být vemeno očištěné. Znečištění snižuje účinnost použitých přípravků. Jedním z nejdůležitějších faktorů při aplikaci dipovacích prostředků je správný čas. Je to co nejdříve po dojení, protože strukové kanálky jsou ještě otevřené a přípravek i patogeny mohou proniknout přímo do vemene. Zde se počítá každá vteřina, protože tlak zárodků je během dojení často obzvláště vysoký. 

V návodu k použití vybraného dipu je obvykle uvedena doba působení, kterou je třeba dodržet. Zejména u dezinfekčních přípravků by mělo být zaručeno alespoň několik minut. Netrpělivost při dojení může vážně zhoršit účinek dipování! 

Důležitou roli v účinnosti výrobků hraje také jejich skladování. Nádoby by měly být skladovány v chráněném prostoru před mrazem a přímým slunečním světlem. Malé děti samozřejmě nesmí mít k uloženým produktům přístup.