Telata potřebují vodu - dokonce i v chladném počasí

Může se zdát obtížné - nebo téměř nemožné - udržet v chladném počasí vodu před telaty, aniž byste se museli potýkat se zamrzlými kbelíky. Voda však plní důležitou funkci při vývoji bachoru a v chladném počasí může být ještě důležitější.  

"Jde o podporu příjmu startéru," řekla Sarah Morrisonová během prosincového webináře Hoard's Dairyman. Příjem startéru zase podporuje vývoj bachoru. Když bachor telete funguje podobně jako u dospělé krávy, produkuje více metabolického tepla a tele má větší toleranci vůči extrémním povětrnostním podmínkám, vysvětlila.  

Morrisonová, vědecká pracovnice z William H. Miner Agricultural Research Institute, se podělila o pravidlo, že telata by měla vypít čtyři díly vody na každý jeden díl zkonzumovaného startéru. Například tele, které denně sní jednu libru startéru, by mělo každý den vypít 4 libry nebo půl galonu vody. 

Potřeba vody telat stoupá s věkem. Morrisonová uvedla, že tele před odstavem by mělo vypít 1,3 až 2 galony vody denně. Do 3 měsíců by měl být příjem vody mezi 2,1 a 2,6 galony denně a ve 4 měsících věku by tele mělo vypít 3 galony nebo více za den.  

Bez vody ve fázi před odstavením budou telata mít pomalejší vývoj bachoru. Snižuje také míru konverze krmiva.  

Mít vodu před telaty celý den v zimě prostě v mnoha ustájovacích prostředích nefunguje, ale Morrisonová řekla: „Pokud můžete dostat vodu před telata několikrát denně, je to výhoda.“ 

Autor: Abby Bauer, senior associate editor 

Zdroj: www.hoards.com (online 23/02/2023)