Tour 100.000...a jedeme dál!

… a jedeme dál. Tour 100 000, kterou jsme úspěšně zahájili na jaře letošního roku, pokračuje druhým modulem, tentokrát na aktuální, žádané, a hlavně potřebné téma – Okoloporodní období. Pan profesor Krömker považuje toto období z pohledu rizika vzniku nových infekcí za nejkritičtější v životním cyklu krav, a i nám to praxe na desítkách českých chovů jednoznačně potvrzuje. Zvládnutí této etapy je naprosto klíčové jak pro zdraví v nastávající laktaci – respektive celoživotní zdraví dojnice a dlouhověkost, tak i pro maximální užitkovost a tržnost mléka.

Začneme tedy správným zaprahováním, výběrem krav pro selektivní zaprahování a kritérii pro objektivní posouzení zdraví vemene našich krav. Plynule přejdeme do samotného období stání na sucho, které je z pohledu zdraví mléčné žlázy často podceňované, ale mnohem důležitější a zrádnější, než bychom si přáli. Příprava na porod a samotný porod je v celé problematice mastitid nejrizikovějším momentem, kde můžeme buď připravit půdu pro zdravou dojnici a maximálně využitou laktaci anebo si zadělat na nikdy nekončící potíže s vemenem. Samotný porod a úspěšný vstup do nové laktace a období rozdoje, kdy jsou krávy vystaveny enormní zátěži, výdeji energie i stresu je pak alfou a omegou, a rozhodují o budoucím úspěchu či neúspěchu. Zde se toto téma musí logicky propojit s výživou. Konkrétně s výživou zvířat v zaprahlosti, jak správně připravit dojnice a jalovice na porod a úspěšně vstoupit do nové laktace. O tom, jak to udělat, co se osvědčilo a jakým chybám se vyhnout nám řekne Dr. Norbert Göres.

Ať už jste se účastnili prvního modulu Tour 100 000 či nikoliv, tento druhý díl byste sirozhodně neměli nechat ujít. Ať už patříte k těm šťastným a vynikajícím chovům, které mají okoloporodní období z pohledu zdraví vemene dobře zvládnuté, nebo je to naopak oblast, kde máte ve vašem chovu ještě rezervy, pak v obou případech se dozvíte na semináři zkušenosti zahraničních chovatelů (DK, DE), kde Prof.Krömker anebo Dr. Göres aktivně poradensky působí, nové vědecké poznatky, a především praktické tipy a doporučení pro vaši každodenní praxi.

Příloha Velikost
Tour 100 000 Podzim 2023.pdf 484.41 KB