Calvatis pod drobnohledem II. díl

Kyselina mléčná je vyráběna biologicky a vyznačuje se obzvláště svojí dobrou snášenlivostí pro pokožku. Ale kolik kyseliny mléčné je dobré pro pokožku a kolik je jí potřeba pro jistou dezinfekční účinnost? 

Jako přibližný (zjednodušený) vzorec pro čistou kyselinu mléčnou platí: pro usmrcení bakterií je potřeba 10% kyseliny mléčné. Při přidání tenzidů, které jsou v našich dipech obsaženy, je prostup kyseliny mléčné do buněk bakterií urychlen, takže je potřeba už jen 0,75 – 1% kyseliny mléčné. (1% = 10 000 ppm)

To prospívá pokožce, protože kyselina mléčná je sice do určitého množství snesitelná, ale příliš mnoho kysliny mléčné dává pokožce zabrat. Od kdy je pokožka poškozována záleží na individuální receptuře, nikoliv na nějakém všeobecně daném vzorci. My jsme naše receptury optimalizovali na dobrou dezinfekci a zároveň dobrou snášenlivost pro pokožku.

Současné složení receptur našich dipů zvyšuje pevnost a elasticitu pokožky díky obsahu kyseliny mléčné.

Při větším množství účinné látky by už docházelo k „peelingovému efektu“ na kůži, který by mohl dlouhodobě vést k poškození buněk a ke špatné kondici struků. Začervenání, zduření, vyrážka nebo tvorba puchýřků by bylo příznakem příliš vysokého obsahu kyseliny mléčné. 

Tudíž u kyseliny mléčné neplatí, že „čím více, tím lépe“, nýbrž je důležité vybalancovat receptury a najít tu tenkou hranici mezi dostatečným obsahem kyseliny mléčné pro dezinfekci a co nejmenším množstvím pro optimální snášenlivost na pokožce.

Této optimální vyváženosti bylo v našich dipech na bázi kyseliny mléčné dosaženo.

Zdroj: Dr. Natalie Kordts (Calvatis GmbH)