Chovatelé dojnic mohou být považováni za „první linii obrany“ při ochraně svých stád před infekcí. Eric Gordon z College of Veterinary Medicine na The Ohio State University informoval o proaktivním přístupu k prevenci nemocí, který spočívá v osvětě o opatřeních a postupech biologické bezpečnosti v chovech dojnic, namísto reakce na nemoci, které se na farmě vyskytnou.
V online webináři s pracovní skupinou OSU Extension Dairy Working Group se Gordon zmínil o třech klíčových oblastech farmy pro prosazování biologické bezpečnosti: přístupnost farmy, management dobytka a management lidí. Gordon obecně doporučil poskytování a nošení osobních ochranných prostředků (OOP), kontrolu návštěvníků farmy a omezení pohybu dobytka.
Co se týče řízení kontaktů mimo farmu, Gordon navrhl: „Vytvořte si oddělovací linii na vaší farmě.“ Vytvořením místa u vjezdu na farmu, kam mohou společnosti dodávat své produkty, aniž by musely vjíždět na pozemek, mohou farmy omezit svůj kontakt s jakýmikoliv vnějšími zdroji, které mohou přenášet nákazy. U větších dodávek, které nemohou být přepravovány zaměstnanci farmy, doporučil Gordon mytí kol vozidel dezinfekčními prostředky registrovanými agenturou EPA a zajištění jednorázové obuvi a svrchního oblečení pro návštěvníky farmy.
Uhynulá zvířata mohou přenášet nemoci na živá zvířata. „Cokoli, co můžeme nyní udržet mimo farmu, pomáhá snížit kontaminaci životního prostředí,“ uvedl Gordon. Pokud jde o škůdce a volně žijící zvířata, úplná eliminace nežádoucích zvířat je obtížná, proto je nejlepší jim v první řadě zabránit, aby se na farmu dostali. Odstraněním vytvořených stanovišť a uhynulých zvířat, instalací oplocení a pletiva tam, kde je to nutné, a přidáním „plašičů“ v okolí farmy je menší pravděpodobnost přenosu nákazy.
Je také důležité si uvědomit, že jakákoli nemoc je mezi mladými hospodářskými zvířaty vysoce přenosná. Chcete-li zabránit možnosti jakéhokoli onemocnění, je nejlepší zdržet se zkrmování neupraveného mleziva nebo mléka. Krmení tepelně ošetřeným mlezivem a mlékem nebo mléčnou náhražkou je bezpečnou možností, která omezuje přenos nemocí.
Udržování bezpečného a zdravého mléčného skotu je nejvyšší prioritou a nejvyšší odpovědností chovatelů dojnic. Zavedení postupů biologické bezpečnosti na mléčných farmách zajišťuje, že zemědělci hrají proti případným nákazám v útoku, nikoliv v obraně.
Omezení pohybu dobytka do provozu a kolem něj pomáhá snížit riziko nákazy, protože snižuje expozici zvířat. U nového nebo nemocného skotu Gordon doporučil izolovat je v oddělených kotcích a pokud možno s oddělenými ošetřovateli. Navrhl také, aby tato zvířata byla dojena odděleně a aby poté byly všechny aspekty zařízení důkladně dezinfikovány.
Autor: Morgan Oliveira (2024 Hoard’s Dairyman Editorial Intern)
Zdroj: www.hoards.com (online 27/08/2024)