5 tajemství k úspěšnému náboru zaměstnanců

Řízení lidí a obstarávání kvalitních zaměstnanců…pokud tohle není váš současný největší problém, určitě se jím jednou stane,“ varoval chovatele mléčného skotu Peter Covne na setkání Vita Plus Calf.

Covne moderoval diskuzi tří chovatelů z Wisconsinu, kteří se podělili o to, jak kreativně a hlavně úspěšně vybrat, vést a udržet kvalitní tým faremních pracovníků. Debaty se účastnili Theo Scholze (Rodinná Farma Scholze LLC), Laura Finger (Rodinná Farma Finger LLC) a Sherry Arnold (Busse’s Barron Acres).

Tajemství č. 1: Získejte novou generaci zaměstnanců

Všichni tři přednášející se snaží zatraktivnit práci na farmě pro mladé lidi, zejména místní studenty. Aby se vyhnuli soutěžení s různými sporty a mimoškolními aktivitami, Arnold požaduje po studentech, aby pracovali minimálně každý druhý víkend. Po ukončení školy jim nabízí příspěvek na pokračování studia 500$ na semestr za předpokladu, že se budou o víkendech na farmu vracet. Tohle nastavení představuje podnět jak pro mladé pracovníky, tak i pro zaměstnance na plný úvazek, kterým se ulehčí o víkendových směnách.

Na farmě Fingers nastavili časy dojení takovým způsobem, aby se daly skloubit s harmonogramem jejich „středoškolských zaměstnanců.“ To znamená, že večerní dojení probíhá od 18:00 do asi 22:30.

Theo Scholze potom maximálně využívá i síly sociálních médií k oslovení mladých pracovníků.

Tajemství č. 2: Udržte dobré pracovníky

Když narazíte na pracovníka s velkým potenciálem, udržet ho na farmě může vyžadovat opravdu velkou míru flexibility. Scholze se snaží myslet i na kvalitu osobního života svých zaměstnanců a usiluje o to, aby žádný z jeho lidí nebyl na farmě v průměru více než 50 hodin týdně. Arnold podporuje rovnováhu práce-rodina například rozdělením směny starající se o telata. Pracovníci krmí telata brzy ráno, ale mohou si „odskočit“ domů, aby vypravili děti do školy; odpoledne se vrátí na druhé krmení a skončí včas, aby se zase mohli účastnit zájmových kroužků svých potomků.

Tajemství č. 3: Udávejte tón pro to, co chcete přilákat

Lidé rádi pracují v čistém prostředí. Laura Finger si zakládá na drobných detailech, které nutně nemusí znamenat navrácení investice, ale jdou ruku v ruce s morálkou zaměstnanců. Jedná se o údržbu zelených ploch v areálu, vytírání podlah a udržování čistých prostor. „Tím se nastavuje laťka,“ podotýká.

S novými zaměstnanci si na farmě Fingers hned při nástupu sednou a popovídají si o tom, které činnosti je nejvíce baví a hned je písemně zaznamenají. „Tohle jsou věci, které jste sami řekli, že budete dělat, proto očekáváme, že se o ně budete starat.“

Tajemství č. 4: Scházejte se pravidelně

Pravidelná setkání jsou součástí běžné rutiny na všech třech provozech. Na farmě Finger se dojiči scházejí každý měsíc a program se zaměřuje vždy na tři nejdůležitější body: „to dobré, špatné a ošklivé.“

Sherry Arnold se potkává se svými manažery každé úterní ráno, kdy proberou týdenní plán a při tom si vychutnají domácí snídani. Jednou měsíčně se všichni zaměstnanci sejdou na společný oběd s doplňkovými drobnými aktivitami (hudba, „mini loterie“).

Tajemství č. 5: Diskutujte o očekáváních, cílech i plánovaných změnách

Scholze provedl svoji farmu přes generační obměnu bez nutnosti výměny zaměstnanců. Připisuje toto zachování stavu v době změn a přechodu rozebírání situace individuálně s každým zaměstnancem, kdy je uvědomil o tom, že se věci budou měnit a tyto změny jim budou včas oznámeny. Také se domnívá, že finanční transparentnost je u zaměstnanců vítána. Sdílí s ostatními veřejně faremní rozpočet, což motivuje zaměstnance, kteří myslí i na nákladovou stránku a sami přicházejí s tipy na zefektivnění chodu farmy.

Konec konců, řadit lidi na první místo je základ pro spolehlivou a dlouhodobou pracovní sílu. Scholze uzavírá: „Když se podíváte na rozpočet, mzdy představují 20% nákladů. 80% je to ostatní, a pokud se dobře postaráte o těch 20%, to ostatní už pak zapadne na své místo.“ 

 

Autor: Peggy Coffen (Progressive Dairyman, online 24/8/2016)