Jaký je váš přístup k mastitidě?

Viděli jsme to sami z první řady za uplynulý rok, že onemocnění je všelijaké jen ne jednoduché (covid-19). Zatímco jsme se s tím sami potýkali, to stejné platí pro nemoci u našich dojných krav. Proto se také odborník na zdraví vemene a poradce Andy Johnson soustředí na kompletní obrázek „trojúhelníku mastitidy“ k zajištění zdravé krávy a kvalitního mléka. 

Kráva a její prostředí, dojicí stroj a dojič tvoří tři složky kvalitního mléka. Důsledná produkce vysoce kvalitního mléka není podle něj pro nikoho "snadná", ale je pro všechny životně důležitá. 

"Na velikosti stáda nezáleží. Záleží na přístupu," zdůraznil během webináře Národní rady pro mastitidu. "Počet somatických buněk každého stáda odráží rozhodnutí managementu a skutečný přístup farmy." 

Johnson uvedl některá z těch nejlepších manažerských rozhodnutí, která mohou farmě pomoci udržet infekce vemene pod kontrolou. 

Kráva a její prostředí 

Toto je podle Johnsona nejdůležitější bod trojúhelníku. Doporučil naslouchat krávě, abyste pochopili celý příběh případu mastitidy. Konkrétně se ptal: "Co vám říkají stáje?". 

Mít čistý volný box znamená udržovat nohy a chodidla bez hnoje a mít takovou krční zábranu, která určuje, jak daleko vpředu mohou krávy ležet. To udržuje hnůj v uličce a může mít velký vliv na počet somatických buněk, zdůraznil. Časté čištění stáje je také nutností pro dosažení suššího a pohodlnějšího lože. "Údržba stájí je mým doporučením číslo jedna," řekl. 

Pokud je to možné, kultivace hloubkového vzorku podestýlky ve stájích může pomoci určit, s jakými druhy patogenů se farma potýká, dodal. 

Stroj a jeho funkce 

Funkce dojícího stroje představuje menší problém, než tomu bylo dříve, a to díky technologickému pokroku a spolehlivosti, poznamenal Johnson. Dojicí systém si však stále zaslouží pozornost, protože jde o nejvíce používané a zneužívané zařízení na farmě. 

Vzhledem k tomu, že cesta mléka v každé dojírně je jiná, Johnson doporučil, že nejpřesnější způsob, jak zkontrolovat nastavení podtlaku, je během skutečného dojení krávy. Mnoho lidí podle něj podtlak nesleduje nebo neví, jaký by měl být při špičce dojení, a připomněl, že vaše nastavení by mělo zajistit 11,5 až 12,5 palce Hg (39 – 42 kPa) na konci struku při nejvyšším průtoku. 

Dojič a jeho protokol 

Efektivní postup dojení závisí podle Johnsona více než na čemkoli jiném na správné době prodlevy. Výzkumy doporučují alespoň 90 sekund od odstříknutí do nasazení, řekl, přičemž uznává, že to neznamená od prvního doteku do nasazení. Dodal, že většina případů předojování nastává spíše na začátku dojení než na jeho konci. 

Postup dojení musí být samozřejmě také důsledný. Vyvěste svůj protokol na viditelném místě, kde ho všichni dojiči uvidí a budou se jím řídit. 

Bdělost a produkce skvělého mléka jsou klíčem k ziskové farmě. "Každý, kdo má kvalitní mléko, bude konkurenceschopný a bude mít pro své mléko odbyt," připomněl Johnson. 

Autor: Kately Allen 

Zdroj: www.hoards.com (online 30.04.2021)