Ze všech onemocnění je právě mastitida nezávažnějším důvodem ekonomických ztrát na mléčných farmách. Kromě toho je také zodpovědná za velkou spotřebu antibiotik. Mastitida snižuje mléčnou užitkovost a nenávratně poškozuje tkáň vemene, což může vést až k úplné ztrátě celé čtvrtě. Rozsah ztráty na mléce se odvíjí od následujících parametrů:
- patogen, který je přítomen
- rozsah poškození
- stádium laktace, kdy dojde k poškození vemene
- věk krávy
- počet infikovaných čtvrtí
Mimo poklesu mléčné užitkovosti způsobuje mastitida také dodatečně náklady z důvodu zvýšené veterinární péče, léčení, odpadního mléka kvůli kontaminaci léčivy, vícepráce vyžadující separaci krav s mastitidou a náklady snížené dlouhověkosti z důvodu předčasné brakace (Krömker 2007, Seegers et al. 2003). Náklady mastitidy jsou největší v průběhu rané fáze laktace (první třetina) díky větším ztrátám na mléce v tomto čase. Navíc, nižší užitkovost lze následně očekávat pro zbytek laktace. Tento dodatečný pokles může činit i 5 a více procent v závislosti na času infekce vemena. Čím dříve v laktaci dojde k jeho infekci, tím vyšší bude pak ztráta mléka (Lührmann 2009).
Podle studií z Dolního Saska způsobuje mastitida přímé a nepřímé opakující se náklady asi 2 centy na litr mléka (EGD, 2003). V současné době nedostatečný zdravotní stav mléčné žlázy stojí německé chovatele minimálně 560 miliónů euro ročně.
Zdroj: www.milchqplus.de (online 4/12/2017)