Osmnáct let poté, co se Kanada stala první zemí na světě, která uzákonila radiofrekvenční identifikaci neboli RFID štítky pro identifikaci skotu, zdá se, že USA konečně následují tento krok, a to především kvůli snaze implementovat vylepšený systém sledování bezpečnosti potravin.
Není to ovšem proto, že by se Ministerstvo zemědělství Spojených států (USDA) domnívalo, že se z RFID z čista jasna stala inovativní technologie, kterou by měl každý zemědělec zavést na svých farmách. Důvodem je, že RFID senzory se staly daní za mezinárodní obchod. Nejen, že si mezinárodní zákazníci přejí sledovat cestu živočišných bílkovin z farmy na trh, někteří z největších prodejců na světě také chtějí sledovat ovoce a zeleninu.
Výsledkem bude, že USDA provede úplný přechod na štítky RFID v rámci svého programu sledovatelnosti chorob zvířat (ADT). Tento program se poprvé objevil v roce 2013 a zaměřil se především na vizuální visačky, elektronické ušní známky a kovové štítky brite. Nyní se elektronická část - RFID - stane převládajícím identifikačním štítkem.
Pomalý, cílený proces
Američtí zemědělci vyrábějící mléko a mléčné výrobky využívají RFID na farmách již od poloviny 90. let. Na začátku pomohly nové značky urychlit kontrolu stád, a dokonce se staly nedílnou součástí některých dojíren pro identifikaci krav. Ostatní si toho všimli.
Existují dva hlavní typy RFID - pasivní štítek, který je aktivován čtečkou RFID prostřednictvím elektromagnetického pole a aktivní senzor napájený vlastní interní baterií. Při přechodu na štítky RFID k 1. lednu 2023 bude USDA vyžadovat, aby všechen pohlavně nenarušený hovězí dobytek ve věku 18 měsíců nebo starší disponoval pasivním štítkem RFID k pohybu mezi státy.
S ohlédnutím ke skutečnosti, že mléčné farmy byly ranými osvojiteli technologie RFID, USDA prohlásila, že pro veškerý mléčný skot (samičí) budou vyžadovány značky emitující frekvenci pro pohyb napříč státy. Od roku 2013 se RFID stala jedinou akceptovanou formou identifikace zvířat na World Dairy Expo. Tato změna zde odehrála velkou roli při zefektivnění odbavení skotu.
Abych byl upřímný, farmáři bojovali proti změně dlouhé roky. Do určité míry to dává smysl, protože američtí chovatelé mléka používají 22 milionů dávek spermatu na umělé rozmnožování u přibližně 9,4 milionu dojnic a ekvivalentu jalovic. V roce 2018 se prodeje spermatu masného skotu vyšplhaly nad úroveň 4 milionů dávek při národním stádu masného skotu kolem 31 milionů kusů. A polovina z těchto 4 milionů dávek byla pro dojený skot.
Pokud má UI nízkou úroveň přijetí, u ušních známek to bude stejné.
Čtyřletá fáze v USDA
19. prosince 2019: V rámci přípravy na přechod na RFID přestane USDA poskytovat bezplatné kovové štítky, které si mnozí zemědělci zvykli používat jako součást programů očkování proti brucelóze.
1. ledna 2021: V tento den USDA již nebude schvalovat výrobu kovových známek dodavatelem s oficiálním štítem USDA. Tímto okamžikem nebudou moci veterináři ani zemědělci používat kovové štítky a považovat je za oficiální identifikaci.
1. ledna 2023: Štítky RFID budou vyžadovány k přemísťování hovězího a mléčného skotu a bizonů ze státu do státu, pokud nejde o zvířata k výkrmu (vůl/jalovice) a zvířata mířící přímo na porážku.
Od kompletní obměny si úředníci USDA slibují, že přechod na technologii RFID výrazně zlepší schopnost sledovat zvířata v případě výskytu choroby.
Autor: Corey Geiger
Zdroj: www.hoards.com (online 10/8/2019)