Když přemýšlíme o úspěšnosti chovu jalovic, často se řídíme kritérii, jako je růst a věk při prvním otelení. Dalším faktorem, který se stává obzvláště důležitým, když se jalovice otelí, je zdraví vemene.
Během podcastu Penn State Bovine Banter hovořila Amanda Stone, odborná asistentka a odbornice na mléčný skot na Mississippi State University, o kvalitě mléka a mastitidě u jalovic.
"Mastitida je nejdražší onemocnění, které v našem mlékárenském průmyslu máme," řekla a zdůraznila, že je třeba myslet na rizika mastitidy u jalovic.
Stejně jako u krav se i u jalovic může vyskytnout infekční nebo enviromentální mastitida. Stoneová uvedla, že v laktujícím stádě se infekční mastitida nejčastěji šíří dojícím zařízením při dojení. U jalovic toto riziko nehrozí; místo toho je největší hrozbou pro šíření bakterií způsobujících mastitidu u jalovic moucha.
"Mouchy jsou vektory u jalovic, které šíří infekční mastitidu," vysvětlila. "Je pro ně velmi snadné zachytit nakažlivé patogeny, které způsobují mastitidu, a přenést je na jalovice."
Mouchy jsou obzvláště problematické v horkém a vlhkém podnebí. Stoneová uvedla, že odstranění zablácených nebo hnojem zatížených míst v ustájení jalovic může omezit líhniště much, a to jsou také stejná místa, která mohou jalovicím přinést bakterie způsobující environmentální mastitidu.
Dokonce i jalovice na nejlépe řízených farmách stále čelí riziku vystavení bakteriím způsobujícím mastitidu, poznamenala Stoneová. Subklinická mastitida bohužel zůstává u nelaktujících zvířat neodhalena, protože k identifikaci infekce nelze využít počet somatických buněk. Příznaky klinické mastitidy však zahrnují oteklé nebo červené čtvrtky nebo jalovice vykazující diskomfort ve vemeni.
Jalovice s klinickými příznaky mohou být léčeny intramamární mastitidovou trubičkou a lze zvážit i použití zátky na struky. Stoneová zdůraznila, že načasování léčby musí umožnit dostatek času na to, aby před otelením jalovice uplynula ochranná lhůta léku.
Zatímco některé farmy zahájily praxi ošetřování všech čtvrtí u všech jalovic jako preventivní strategii, Stoneová by nedoporučovala plošné ošetřování všech jalovic, protože je nákladné a skutečné přínosy nejsou dosud známy. Doporučuje se však ošetřovat jalovice, pokud má farma problémy se zvířaty na první laktaci, která se otelí s mastitidou.
V závěrečných poznámkách Stoneová vyzvala posluchače, aby věnovali větší pozornost skupině jalovic, a to nejen kvůli kvalitě mléka. "Jako celek se musíme ujistit, že do jalovic investujeme více než jen do krmiva," řekla Stoneová. "Musíme je nastavit co nejlépe, aby nám vracely to, co od nich očekáváme."
Autor: Abby Bauer (senior associate editor)
Zdroj: www.hoards.com (online 14/09/2022)