Gemma a Mike Kingovi, ambasadoři projektu "Nemoc? Na mé farmě ne!", dojí až 120 krav na mléčné farmě Old Green Farm nedaleko Bristolu (UK). V tomto blogu Gemma vysvětluje svou vášeň pro prevenci nemocí a proč je pro ni management mleziva nejvyšší prioritou, pokud jde o odchov telat.
Kolostrum je na prvním místě
"Máme stádo s uzavřeným obratem s hlavním obdobím telení v létě a menším blokem v únoru. Všechny naše telata se rodí poslední týden v červnu až první týdny v červenci.
Jako 'měšťák' jsem na farmu nastoupila jako úplný nováček před 15 lety, když jsme se s Mikem vzali. Dnes jsem zodpovědná za odchov všech mláďat, takže prevence nemocí začíná u mě. Abychom zajistili co nejlepší start našich telat, zavedli jsme program řízené výživy mlezivem.
Před krmením novorozených telat se kvalita mleziva měří pomocí refraktometru, aby se zajistilo, že má hodnotu Brix vyšší než 22 %, která poskytuje požadovanou úroveň ochrany protilátek. Uchováváme také zásobu sušeného mleziva, abychom mohli posílit mléko, které je trochu slabší.
Je důležité zajistit, aby telata dostala během první hodiny po narození alespoň dva litry mléka. Rozšířili jsme podávání mleziva, takže dbám na to, aby novorozenci dostali alespoň dvě dávky, mým cílem je tři až šest litrů během prvních tří hodin po narození, abychom jim pomohli vybudovat imunitní systém. Čím dříve ho dostanou, tím lépe, protože to má velký význam pro vývoj telat.
Náš přísný protokol pro mlezivo je výsledkem práce našeho veterináře. Jako ambasadorka pro mladá zvířata toho hodně dokázala a úzce s námi spolupracuje na jejich správném startu. Velmi nám pomohla a je to jedna z nejlepších věcí, které jsme kdy udělali.
Pevně věřím, že když tele dobře odstartujeme, znamená to, že skončíme s produktivní krávou. Letos nám do stáda přišlo 30 krásných, zdravých jalovic.
Zaměřeno na mladý skot
Klíčové je mít člověka zodpovědného za mladý dobytek, který dokáže zajistit konzistentní způsob odchovu. Jako jednotlivci máte tendenci dělat věci trochu jinak, ale pokud je někdo zodpovědný za stanovení standardů a řízení protokolů, může to pomoci vyhnout se zbytečným změnám v každodenní rutině.
To platí zejména v případě změny krmných dávek a poměru míchání. To je první věc, která může telata rozrušit a zvýšit pravděpodobnost nutriční očisty.
Mám svůj denní režim, kdy je nakrmím, podestelu, vyměním jim vodu a koncentrát. Dodržování tohoto postupu je obrovským přínosem. Vždy si na telatech všimnu něčeho jiného, než se to stane příliš velkým problémem. To je podle mého názoru nejlepší postup.
Motto naší farmy: prevence je lepší než léčba.
Máme neuvěřitelné štěstí, naposledy jsme měli případ telete se zápalem plic asi před 7-8 lety. Pevně věřím, že je to díky našemu zaměření na prevenci, nikoliv na léčbu.
V rámci našeho úsilí o snížení rizika onemocnění provádíme mezi jednotlivými obdobími odchovu telat kompletní antibakteriální očistu kotců. Zavedení přísných hygienických protokolů je důležitou součástí našeho preventivního přístupu a vyplatilo se.
Pravidelné hodnocení a diagnostika jsou nedílnou součástí našeho provozu, takže pokroky v této oblasti pomáhají chovatelům dojnic k většímu klidu.
Pokud jde o prevenci nemocí, provádíme také testování na BVD u všech telat při jejich označování, kdy se automaticky odebírá vzorek kůže k analýze. BVD naštěstí nepředstavuje hlavní problém. Naposledy jsme měli pár případů PI asi před 10 lety.
Když jalovice na jaře vycházejí na pastvu, jsou očkovány proti huseníčku (plicní červivosti), ale jinak jsou naše vstupy poměrně nízké.
Myslím, že pro mě je klíčové mít kvalifikovaného člověka zodpovědného za chov mladých zvířat a dobrý management mleziva - to pro nás znamenalo skutečnou změnu. Pro mě osobně je nejpřínosnějším aspektem mé role vědomí, že budujete zdravé stádo, které bude i nadále produkovat kvalitní produkt.
Vzhledem k tomu, že prodáváme mléko přímo veřejnosti, je pro nás i pro ně uklidňující, že jim můžeme ukázat péči a vysoké standardy welfare, které se uplatňují při výrobě mléka, které kupují.
Autor: Gemma a Mike King
Zdroj: https://www.msd-animal-health-hub.co.uk/ (online 27/06/2024)