Prevence mastitidy - epizoda 1!

Mastitida: Nepřítel číslo 1 pro moderní chovatele mléčného skotu. Poznejte ji, bojujte s ní a porazte ji.

Věděli jste? Hlavními příčinami nízké ziskovosti na většině moderních farem jsou obvykle mastitidy a nízká reprodukční výkonnost, ve skutečnosti oba sdílejí holistický vztah. Co přesně je mastitida a proč je tak důležitá při řízení mléčných farem? Jak s ní můžete bojovat a jak ji potlačovat? Následující série příspěvků na našem blogu má za cíl poskytnout některé cenné návrhy a odpovědi na tyto otázky. Prozatím začněme se základy.

Mastitida ve zkratce: poznejte svého nepřítele, abyste s ním mohli bojovat.

Mastitida vzniká, když se bílé krvinky (leukocyty) uvolňují do mléčné žlázy, obvykle v reakci na invazi bakterií do strukového kanálku. Mastitida může také nastat kvůli chemickému, mechanickému nebo tepelnému poranění. Když je savec zasažen mastitidou, mléčná žláza nevyrábí žádné mléko a vemeno je tvrdé, napnuté a ztuhlé.

Infekční mastitida je nejčastěji přenášena kontaktem s dojicím strojem nebo prostřednictvím kontaminovaných rukou či materiálů.

Mastitida může být klinická nebo subklinická. Klinické případy mastitidy jsou případy, kdy kráva vykazuje prokazatelné příznaky nemoci. Tyto případy se liší a může se jednat o akutní, perakutní nebo subakutní mastitidu. Klinická mastitida je nejčastěji pozorovaným případem onemocnění, kdy příznaky zpravidla bývají ve formě mírného zánětu vemene a viditelné změny v mléce, jako například drobné sraženiny.

Dlouhodobě se opakující, přetrvávající případy mastitidy se označují jako chronické. Chronickou mastitidou může být vemeno často nevratným způsobem poškozeno a nejednou musí být tyto krávy utraceny.

Subklinická mastitida je přímo indikována vysokým počtem somatických buněk (PSB). Neexistují žádné zjevné klinické příznaky nemoci a žádné viditelné změny ve složení mléka. Subklinická mastitida je pravděpodobně způsobena nakažlivými patogeny. Přítomnost těchto patogenů může být detekována např. testováním elektrické vodivosti mléka. To se v současné době provádí v automatizovaných a robotických dojicích systémech. U krávy se subklinickou mastitidou může dojít ke snížení mléčné užitkovosti kvůli vysokému PSB a představuje možné riziko infekce pro ostatní zvířata ve stádě.

Nenechte si ujít další část naší série Prevence mastitidy, abyste se dozvěděli více o tom, jak může mastitida ovlivnit odbornost a ziskovost vaší farmy.

 

Zdroj: www.milkrite-interpuls.com (online 1/2/2020)