Příběh dvou stájí

Když Paul Fouts postavil na své farmě v Cortlandu ve státě New York druhou stáj s volným ustájením, rozhodl se pro další třířadý chlév. Tím však podobnosti mezi starou a novou stájí končí.

Fouts, který dojí 600 krav, se podělil o srovnání svých dvou stájí během podcastu Cornell Cooperative Extension „Volání na vaši nejlepší mléčnou farmu“.

Postýlky v původní stáji byly dlouhé 8 stop (244 cm). V novém budově se rozhodli pro lože o délce 9,5 stop (290 cm). Uličky se také dočkaly upgradu. V nové stáji jsou 14 stop (426 cm) široké ve srovnání s 12 stopami (366 cm) ve starší budově. Přeháněcí uličky byly rozšířeny z 12 (366 cm) na 16 stop (487 cm).

"Všechny tyto změny jsme provedli s úmyslem poskytnout kravám větší manévrovací prostor," vysvětlil Fouts. "Když krávy žerou nebo jsou u napáječek, je za nimi prostor pro obousměrný provoz."

Prioritou nové stáje bylo také více prostoru pro pití. Napáječky v nové stáji jsou 14 stop (426 cm) dlouhé, což poskytuje 4 palce (10 cm) pitného prostoru na krávu. Fouts zjistil, že tyto delší napáječky zůstávají čistší, a tak nahradily 8 stopové (243 cm) žlaby ve starším chlévě také těmito napáječkami.

Jejich první stáj původně měla prsní zábrany, ale ty byly odstraněny poté, co si všimli že krávy trpěly na častá zranění předních nohou. Z tohoto důvodu zábrany do nového chléva nedali a Paul Fouts k tomu řekl: „Zatím nevidím žádný důvod prsní zábrany vůbec mít.“

Nová stáj také poskytuje příležitost vyzkoušet si novou metodu ventilace. Spíše, než aby ventilátory foukaly vzduch z jednoho konce stáje na druhý, budou foukat vzduch z jedné boční strany na druhou (72 stop -22 m).

Ačkoli krávy nebyly v nové stáji dostatečně dlouho, aby bylo možné určit pozitivní reakci na užitkovost ze zlepšeného prostředí, Fouts sdílel několik pozitivních atributů, kterých si již všiml. Kromě napáječek zůstávají čistší i širší uličky, protože vrstva hnoje není tak hluboká, i když kydají v obou stájích stejně často. "Krávy jsou čistší," řekl Fouts.

Nezamýšleným důsledkem širších uliček je, že je obtížnější vytřídit jednu nebo dvě krávy ze skupiny, protože mají více prostoru k pohybu. "Neudělal bych to jinak," poznamenal Fouts. "Musíte si uvědomit, že čím více prostoru mají, tím více se budou pohybovat. Teď jen musíme jejich pohyb předvídat trochu víc.“

Změna pro jalovice

Další malá změna ustájení měla velký pozitivní dopad na nejmladší zvířata ve stádě. "Z našich záznamů o produkci mléka jsme si všimli, že krávy na první laktaci nedosahovaly maxima a nepodávaly výkon, jaký by měly," řekl Fouts. Vysvětlil, že jejich chlév měl skupinu otelených krav, vysoko- a nízko-užitkovou skupinu, ale všechny laktace byly umístěny společně.

Postavili dvě brány do vysokoužitkové skupiny a oddělili prvotelky. Krávy na první laktaci měly stejné krmení, stejné stáje, stejný počet stání na počet krav a stejný prostor u krmného žlabu jako ve svém předchozím kotci. Účinky byly okamžitě patrné.

"Doslova přes noc se produkce celého stáda za den zvýšila o 5 liber (2,26 kg) na krávu." Hodnota nárůstu u prvotelek musela být dramatická,“ řekl Fouts.

Přemýšlejte o dopravním toku

Při plánování takové změny designu stáje začal Fouts tím, že se poradil se svým poradcem na výživu a veterinářem, aby se ujistil, že jsou všichni na stejné vlně. Mělo by se vždy uvažovat o cestě do dojírny a z ní a všude jinde, kam musí krávy jít. Při změně skupin se změní také tok provozu a vy se chcete ujistit, že krávy nejsou z kotce déle, než by měly být. "Určitě si to všechno promyslete," řekl. "Jak dostat krávy z bodu A do bodu B, aniž byste rušili ostatní nebo celý proces vyžadoval hodně práce?" Na své farmě nakonec umístil mimo stáj přechodovou uličku, aby krávy mohly kotce obejít, místo aby procházely jinou skupinou.

Autor: Abby Bauer

Zdroj: www.hoards.com (online 24/9/2020)