Přidejte na svou farmu informace, nejen techniku

Technologie nám často zlepšují život. Na farmě to platí zejména tehdy, když jsme schopni přesně určit informace o zdraví krav, jejich produkci a reprodukci, které byly zefektivněny nástroji, jež mnoho farem denně používá - monitoring aktivity, software pro řízení stáda, automatické krmení telat nebo dojící systémy a další.

Může být lákavé, nebo možná ohromující, cítit potřebu začlenit co nejvíce aspektů technologie. Čtyři technicky zdatné farmy však vědí, že to není vždy ta správná cesta. Vyplatí se vybírat, co bude pro vás a vaše stádo nejlépe fungovat.

"Miluji sjednocení technologií a krav. Pozval bych všechny technologie dopředu, pokud to všem pomůže být lepší," řekl Lucas Bokma, který hospodaří v kanadském Novém Skotsku se šesti dojícími roboty. "Musíte se ale ujistit, že vaše technologie není zbytečná."

Bokma a tři další chovatelé, kteří provozují své podniky s automatickými dojícími systémy a automaty pro krmení telat, videokamerami a dalšími technologickými nástroji, se podělili o své názory v panelu během letošního ročníku konference Connect Summit. Poté, co popsali své provozy, byli dotázáni, zda existuje něco jako příliš mnoho technologií.

Rodney Elliott z farmy Drumgoon Dairy v Jižní Dakotě v návaznosti na Bokmu zdůraznil, že informace, které z technologie vzejdou, jsou nejdůležitějším faktorem, který je třeba zvážit při rozhodování, zda nový nástroj bude užitečnou investicí. "Pokud data nevyužijete, nemá příliš smysl to dělat," řekl.

Farma Drumgoon používá kromě klasické dojírny také automatické systémy dojení a k hodnocení kulhání využívá videosystém. To byl jeden z časově nejnáročnějších úkolů na farmě a vizuální bodování jejich velkého stáda nebylo příliš efektivní ani přesné. Skóre kulhání bylo součástí údajů, které potřebovali k rozhodování o řízení stáda, takže když Elliott našel nástroj, který je poskytoval snadněji, věděl, že je to něco, co bude přínosem pro jejich krávy i zaměstnance.

Farma Pagel's Ponderosa ve Wisconsinu prošla podobným rozhodováním, když doplnila systém řízení dojírny a prostor, který jim umožňuje provádět většinu ošetření zvířat, když jsou na rotační dojírně. Místo toho, aby zaměstnanci trávili čas a námahu hledáním krav a jejich hledáním ve stáji, nebo dokonce tříděním krav, umožňuje program zaměstnancům efektivně pracovat v jednom prostoru, zatímco je systém na obrazovce upozorňuje na každou nadcházející krávu a případné ošetření, které potřebuje.

Součástí pracovního prostoru je přístroj, který jim umožňuje aplikovat všechny vakcíny a hormony bez jehel; místo toho se používá tlak. Začlenění těchto nástrojů dodalo zaměstnancům prvek efektivity, který dříve neměli, sdělil manažer stáda Chris Syzdel. Investice přinesla změnu.

Technologie jsou samozřejmě jen součástí obrazu provozu farmy. "Špatný management to nespraví," řekl farmář Dan Venteicher z Iowy. Velmi oceňuje, jak jejich dojící a krmné automaty umožnily kravám nastavit si vlastní plán a snížily konkurenci, ale ví, že používání těchto nástrojů stále vyžaduje dobrý cit pro krávy. Venteicher připustil, že jejich systém byl zpočátku příliš složitý a že je možné nad ním příliš přemýšlet. Když se to stane, nezapomeňte zvážit, co by udělala kráva, podělil se o své zkušenosti.

Autor: Katelyn Allen (Associate editor)

Zdroj: www.hoards.com (online 14/09/2022)