Proč jsou dipy pro krávy tak důležité?

Srovnání dipovacích prostředků: jód, kyselina mléčná a ostatní 

Pro dlouhodobé udržení nebo obnovení zdraví vemene, zejména při produkci mléka, jsou účinnou a jednoduchou podpůrnou možností dipovací prostředky. 

Ať už se jedná o léčbu konkrétní infekce vemene, nebo čistě preventivní péči o mléčnou žlázu - v závislosti na použití jsou k dispozici různé produkty, které jsou přesně přizpůsobeny příslušným potřebám a podpoří vaši snahu o zdraví vemene vašich krav. 

Používají se různé účinné látky, například kyselina mléčná nebo jód. V sérii článků najdete přehled oblastí použití, účinných látek nebo správné techniky dipování. 

 

Proč jsou dipovací prostředky pro krávy tak důležité? 

  • Zdraví vemene je důležitým faktorem úspěchu v chovu skotu. 

  • Záněty vedou ke ztrátám kvality, zejména v produkci mléka. 

  • V tomto procesu hrají roli různé patogeny, na které je třeba reagovat různými způsoby. 

  • Dipování je účinný způsob, jak podpořit udržení nebo obnovení zdraví vemene. 

V chovu skotu hraje zdraví vemene ústřední roli pro úspěšné stádo. To platí zejména pro produkci mléka, kde patogeny mastitidy vedou k vážným ztrátám kvality. Krávy se často nakazí patogeny bezprostředně po dojení, kdy jsou strukové kanálky ještě otevřené, a tudíž obzvláště náchylné. 

Infekce vemene však chovatele nestojí jen peníze za konečný produkt - mléko. Veterinární léčba antibiotiky a s ní spojené ochranné lhůty při prodeji mléka představují další nákladový faktor. 

Těmto zdravotním a ekonomickým rizikům lze účinně čelit cíleným a koordinovaným používáním správného dipovacího prostředku. K tomu je nejdříve důležité mít přehled o různých nabízených produktech a příslušných oblastech použití.