Zdá se, že každý rok přinese návštěva výstavy World Dairy Expo v Madisonu při nejmenším alespoň jednu novou technologii, která skokově předčí ty zbývající.
Moje velké „Wow!“ na uplynuvším Expu byl video pohled na technologii „rozšířené reality“ (augmented reality / AR), která je testována a spojuje identifikační senzory, rychlé počítače, uživatelská prostředí sbírající data, brýle na hlavu s displejem a virtuální realitu. AR byla původně vynalezena americkým letectvem (U.S. Air Force) na počátku 90. let 20. století a v současné době se rapidně používá všude od školních lavic až po staveniště a samozřejmě video hry.
Použití v zemědělství, které jsem měl možnost vidět, se podobá videohře ve stylu procházky mezi kravami v kotcích, o které jste doposud ani nesnili. Jak je vidět na úvodním obrázku, nacházíte-li se v režimu Říje, pohled přes brýle zobrazuje informační ikony u krav tak, jak se k nim blížíte. Viděl jsem skutečné video z takového procházení kotcem, nejednalo se o animaci, protože brýle dokáží zaznamenat všechno, co vidí ten, kdo je má na sobě.
S nasazenými brýlemi vidí člověk při procházení stájí řadu ikon a tlačítek nabídky, které jsou překryty v horní části jeho zorného pole. Ze soustředění se na jednu z nich se stává virtuální příkaz pro otevření a vyvolá seznam úkolů, ze kterých si člověk vybere pomocí prstů. Systém rovněž reaguje na zvukové příkazy.
Jednou z akcí může být zobrazení pozice konkrétní krávy, další pak např. zobrazení krav, které se podle dat z aktivometrů, milk metrů a faremních záznamů, mohou nacházet v říji. Uživatel poté při přiblížení se ke kravám v brýlích vidí číslo krávy a malou ikonu býka skákajícího na krávu.
Pohledem ze strany na stranu ve stáji zobrazí ID čísla a ikony „připravená na připuštění“ u ostatních krav. Krávy s nejrůznějšími zdravotními upozorněními jsou v brýlích vždy zobrazeny pomocí ikony červeného trojúhelníku bez ohledu na to, v jakém režimu se brýle zrovna nacházejí.
Nizozemská společnost zabývající se vývojem tohoto systému tvrdí, že budou brýle dostupné na trhu asi za 2 až 4 roky, protože jejich použití v náročném faremním prostředí plného prachu a vlhkosti je extrémní výzvou. Ale s tím, jak čas letí, není několik let takřka za rohem?
Autor: DENNIS HALLADAY, WESTERN EDITOR
Zdroj: www.hoards.com (online 17/12/2018)