Jak to některé mléčné farmy dělají, že dokáží být mnohem ziskovější než ostatní?
Na tuto otázku velmi rád odpovídá Mike Lormore, veterinární doktor a ředitel divize Technických služeb pro dojný skot u firmy Zoetis. Lormore má za 11 let nasbírána a velmi pečlivě zanalyzována finanční data z takřka 500 farem, která identifikují 6 faktorů úspěchu ziskovosti na základě čistého příjmu farmy:
- Více nadojeného mléka na krávu
- Vyšší míra březosti
- Vyšší míra přežívání u jalovic
- Menší ztráty za úhyny
- Nižší počet somatických buněk
- Nižší netto náklady obratu stáda
„Nejlepší způsob, jak lze kontrolovat náklady a podpořit ziskovost je maximalizovat množství mléka, které každý den odjíždí z vaší farmy,“ říká. Aby se tak stalo, zastává názor, aby chovatelé pomohli kravám zůstat na farmě co nejdelší dobu, protože starší krávy mají typicky výrazně vyšší užitkovost než jalovice a mladé krávy.
Ve skutečnosti, hluboce zakořeněná filozofie, chtít na farmě mít tolik jalovic, kolik jen bude možné, je jako vzor velmi špatná.
Vysvětluje, že nadojené mléko na krávu má nejvyšší pozitivní korelaci se ziskovostí na základě dat nasbíraných za 11 let. „To je poháněno zdravými krávami, které jsou geneticky schopné žít dostatečně dlouho a produkovat mléko na vrcholu své kariéry.“
Souhlasí, že v průměru představují jalovice tu nejlepší genetiku stáda. „Ale neplatí to tak ve všech případech. 25% je průměrné procento jalovic, které nejsou geneticky lepší než starší krávy, které zůstanou ve stádě.“
Staršími krávami má na mysli ty na třetí a vyšší laktaci – čím více takových může farma mít, tím vyšší je pravděpodobnost, že bude zisková.
Říká, že typické složení mléčného stáda na průměrné americké farmě je 41% jalovic, 27% krav na druhé laktaci a 32% krav na třetí nebo vyšší laktaci.
„Důležitost krav na třetí a vyšší laktaci je zásadní,“ zdůrazňuje. „Opravdu dobrá (zisková) stáda mají 55 procent starších krav nebo i více.“
Když už se bavíme o korelacích, Lormore tvrdí, že netto náklady na obrat stáda mají zdaleka nejvyšší zápornou korelaci ve vztahu k ziskovosti.
„Vysoká nedobrovolná brakace se transformuje do zvýšených celkových nákladů odchovu a nákladů na obrat, což ukazuje na důležitost dobré péče o krávy, ale také genetického výběru pro dlouhověkost.“
Autor: Dennis Halladay
Zdroj: www.hoards.com (online 24/9/2018)