Sledování aktivity otevírá možnosti

Jen ji nechte znovu zabřeznout - to je hlavní úkol. Systémy monitorování aktivity (AMS) používané během prvních 60 dnů v mléce mohou sloužit jako okno do reprodukčního stavu vašeho stáda.  

"Je na nás, abychom identifikovali a ověřili spolehlivé markery reprodukčních výsledků," řekl Stefan Borchardt, německý výzkumník v oblasti mlékárenství v Dairy Science Digest, měsíčním podcastu z University of Missouri. "Údaje o aktivitě v rámci dobrovolné čekací doby jsou jen jedním z nich," pokračoval.  

Se svým týmem zkoumal propojení údajů AMS a údajů o zdravotním stavu krav v okolo porodním období, aby vytvořil "digitální fenotyp" krav při přechodu do laktace.  

Korelace s početím 

Digitální fenotyp pomůže manažerům dojnic lépe porozumět fyziologickým změnám probíhajícím ve stádě, aby mohli co nejlépe řídit sekce krav v období kolem porodu. Patří mezi ně například ketóza, zánět, zhoršený vývoj folikulů a produkce steroidů.  

"Krávy, u kterých se v prvních 60 dnech nikdy neprojeví říje, mají horší reprodukční výsledky," vysvětlil Borchardt. V jeho souboru dat se anestrus vyskytl u něco málo přes 20 % krav. Zjistil, že přechodné zdravotní události krav se přenášejí do reprodukce.  

Tyto anestrické krávy byly méně plodné a trvalo jim o 29 dní déle, než se osamostatnily. Bylo zjištěno, že nejsilnější prediktory špatné reprodukce souvisejí s dělohou: porod mrtvého plodu, zadržená placenta a metritida. S rostoucím počtem přechodných zdravotních událostí stoupala i procentuální prevalence anestru - 23,4 % v případě jedné události a 32,5 % v případě dvou a více negativních zdravotních událostí.  

Cílený management reprodukce 

Včasná identifikace anestrických krav dává možnost vrátit je do správného stavu pomocí synchronizačních strategií, které zabrání dlouhým dnům v mléce.  

Údaje ze senzorů mohou také pomoci při řízení vstupních nákladů optimalizací rozhodnutí o chovu. Borchardt a jeho tým zjistili, že při použití sexovaného spermatu "je pro ně ještě důležitější včasné obnovení projevů říje". Doba březosti se s použitím sexovaného spermatu k UI zvyšovala s každou dokončenou říjí před připouštěním: 42,5 %, 50,9 % a 55,4 % pro 0, 1 nebo 2 a více zaznamenaných říjí. V budoucnu by softwarové programy mohly vytvořit algoritmus směřující k nástroji pro rozhodování o plemenitbě, který by pomohl tato rizika zvládnout.  

Úspěšnost v průběhu času  

Vytrvalost a analýza dat pomohou vašemu týmu sledovat úspěch v čase. Borchardt vzpomíná na pokroky při práci s jedním konkrétním stádem v průběhu let. "V roce 2012 měli březost 11 % a nyní trvale dosahují 31 až 32 %," podělil se o své zkušenosti. Pomohlo jim k tomu přechodné řízení zdraví krav spolu s pochopením softwaru. Data ze senzorů pomohla změnit myšlení techniků. 

Je sice možné odebírat vzorky krve a mléka nebo provádět kompletní rektální palpaci se snímáním vaječníků, což poskytne potřebná data bez senzorů na farmě, ale problémem je, že jejich sběr na komerční bázi je velmi časově náročný a drahý. Krása senzorového systému spočívá v tom, že poskytuje data v reálném čase bez rušení krávy nebo nákladů a zpoždění analýzy.   

Chcete-li si o tomto tématu přečíst více, přečtěte si článek v časopise Journal of Dairy Science "Vliv zdravotního stavu krav v přechodném období a projevů říje zjištěných automatizovaným systémem sledování aktivity během 60 dnů v mléce na reprodukční užitkovost holštýnských krav v laktaci". Přejděte také na některou z vašich oblíbených podcastových platforem a poslechněte si Dairy Science Digest od University of Missouri Extension. 

Autor: Reagan Bluel

Zdroj: www.hoards.com (online 23/04/2024)