Mléko je hlavní plodinou sklízenou na mléčných farmách. Stejně jako nastavení zařízení může ovlivnit půdu na poli a z ní sklízenou úrodu, víme, že způsob dojení ovlivňuje krávu a její vemeno. Stejně tak i mléko, jak kvalitativně, tak kvantitativně.
Kromě možných infekcí, které mohou vzniknout při nedodržení důkladného postupu přípravy dojení, může nesprávná stimulace zabránit tomu, aby kráva zcela a plnohodnotně uvolnila mléko. Tento jev je popisován jako "bimodální" spouštění, kdy je mléko v mléčné cisterně po nasazení dojicího stroje sice uvolněno, ale před spuštěním hlavní části mléka (nejvyššího průtoku), které se nachází ve vemeni, nastává časový úsek, kdy netečně mléko vůbec.
Paul Virkler, veterinární lékař z oddělení Quality Milk Production Services na Cornellově univerzitě, a jeho tým spolupracovali s mnoha farmáři, aby pomohli odstranit tento problém, který, jak zdůrazňuje, je špatný pro struky, špatný pro zdraví vemene, špatný pro krávu a špatný pro rychlost dojení.
"Michiganská státní univerzita k těmto nedostatkům dále připojila i data, která prokazují, že přicházíme o mléko," podělil se o výzkum svých kolegů v pořadu Hoard's Dairyman DairyLivestream.
Negativní účinky vyplývají z toho, že se zvyšuje podtlak působící na struky, ze kterých v danou chvíli neodtéká žádné mléko (tzv. “dojení na sucho”). Když tedy dochází k bimodálnímu spouštění, je kráva předojována jak na začátku , tak na konci dojení, řekl Virkler.
"To umožňuje, aby v horní části strukové návlečky podtlak stoupal, tím pádem se enormně zvyšuje podtlak působící na hroty struků,” řekl o dojení na sucho a vysvětlil, že to způsobuje dva problémy. "Začne se nám hromadit krev a lymfa na konci struku a dochází k otoku. Druhá věc je, že struková návlečka začne šplhat po struku nahoru. Vtahuje struk dovnitř, a my vidíme, že se pohybuje směrem k základně vemene."
Oba tyto problémy negativně ovlivňují tok mléka na začátku dojení, což samozřejmě není žádoucí, protože je vydojeno v tu chvíli jen asi 15 až 20 % mléka. Tehdy krávy často začnou přešlapovat nebo skopávat dojící stroje, protože mléko neteče a kravám je to nepříjemné, dodal Virkler.
Bimodální dojení může také zvýšit riziko vzniku mastitidy. "Tyto krátkodobé změny v průběhu dojení mají vliv na to, jak rychle a dobře se uzavře strukový kanálek, když se kráva vrátí do stáje," poznamenal.
Virkler dále zmínil, že bimodální spouštění mléka zvyšuje riziko poškození struků, pokud máte nesprávně nastavený podtlak. Ten musí odpovídat použité návlečce, aby fungovala tak, jak je navržena. "Každá farma musí znát a kontrolovat svůj průměrný podtlak při maximálním průtoku," poradil veterinář.
Farma může zjistit, zda má bimodální spouštění, pokud mají struky kroužky, vypadají drsně nebo jsou po sejmutí dojící jednotky zbarvené (překrvené). Poznávacím znamením by měla být kontrola, zda se tok mléka zastaví několik sekund po nasazení jednotky a nebo teče mléko po nasazení plynule a nepřetržitě.
Autor: Katelyn Allen (associate editor)
Zdroj: www.hoards.com (online 1/6/2022)