Instalace monitorovacího systému, který sleduje celé stádo dojnic, umožnila manželům Herridgesovým z Bent Farm u Tissingtonu maximalizovat výsledky plodnosti stáda a vyplatila se díky včasnému varování před potenciálními zdravotními problémy.
Mike a Amy Herridgeovi hospodaří se svou nejstarší dcerou Natalií na farmě Bent Farm nedaleko Tissingtonu (UK), kde dojí 350 krav a chovají 260 mladých zvířat.
Jejich stádo se zaměřuje na chov krav s dobrou plodností, vysokými mléčnými složkami a dobrou mléčnou silou a dlouhověkostí a krmení krmnou dávkou TMR, díky čemuž dosahuje 11 000 litrů za laktaci, přičemž nejnovější monitorovací technologie sledují 24 hodin denně také plodnost a funkci bachoru.
Stádo je ustájeno celoročně, na jaře se ustájené krávy vyhánějí na pastvu, aby se v boxech uvolnilo místo pro čerstvě otelené krávy. Veškerou inseminaci ve stádě provádějí Amy a Natalie samy, přičemž používají sexované mléčné a konvenční masné sperma.
Mléční plemeníci jsou vybíráni podle obsahu mléčné sušiny, končetin, plodnosti, dlouhověkosti a mléčné síly: "Nesnažíme se připouštět nic extrémního nebo okázalého, ale dáváme přednost produkci náhradních jalovic, ze kterých se stanou výnosné a snadno ovladatelné krávy," dodává Natalie.
Pro zlepšení plodnosti stáda Herridgovi v roce 2016 poprvé zavedli systém detekce říje Allflex. "Neměli jsme konkrétní problém s plodností, který bychom potřebovali řešit," vysvětluje Mike, "ale chtěli jsme zlepšit detekci říje u našich jalovic, abychom optimalizovali načasování inseminace. Systém Allflex se ukázal jako velmi užitečný nástroj, takže jsme o několik let později přešli na novou generaci systému SenseHubTM, který monitoruje zdraví i říji."
Každá z 350 krav ve stádě je nyní vybavena vlastním individuálním obojkem SenseHub, který monitoruje aktivitu a přežvykování, a zbývajících 50 jednotek se používá k detekci říje u jalovic.
Obojky se nasazují ve 13 měsících věku, a jakmile se potvrdí, že jsou březí, obojek se sejme a přenese na další zvíře.
"Dosahujeme opravdu dobrých výsledků plodnosti, včetně 45% conception rate u prvních inseminací a celkového podílu 2,0 pro všechny," dodává Mike.
Mike, Amy a Natalie mají v telefonech nahranou aplikaci SenseHub, stejně jako jejich hlavní pracovník, který má každý druhý víkend na starosti řízení farmy. "Nepoužívá aplikaci tak aktivně jako my, protože nedělá žádnou práci s umělou inteligencí," pokračuje Mike, "ale je to pro něj užitečný nástroj, který má k dispozici, protože ho automaticky upozorní na případné problémy, jako jsou změny v přežvykování, změny v chování při příjmu potravy, stres z horka nebo celkový špatný zdravotní stav. Umožňuje nám také sledovat stádo na dálku, což znamená, že můžeme v noci klidně spát, aniž bychom se museli obávat, že nám něco zásadního uniklo, když tam nejsme."
Natalie vysvětluje, že systém se osvědčil během nedávného horkého počasí: "Několik dní teplota přesahovala 30°C," popisuje, "což znamenalo, že hrozilo nebezpečí, že nástup tepelného stresu způsobí problémy s plodností. Proto jsem použil aplikaci SenseHub k individuálnímu posouzení každé krávy, což mi umožnilo učinit informované rozhodnutí o použití masného spermatu u těch krav, které měly s horkem problémy. V důsledku toho budeme mít v příštím roce o několik telat mléčných jalovic méně, ale neplýtvali jsme sexovaným spermatem u těch krav, u kterých byla během vlny veder menší pravděpodobnost zabřeznutí."
"Používáme také aplikaci SenseHub, která upozorňuje na všechny příznaky spojené s mastitidou nebo infekcí e-coli, jako je potlačená chuť k jídlu nebo snížená aktivita," dodává Mike.
"Nyní můžeme problémy odhalit o 12 i více hodin dříve, než se mohou objevit jasné klinické příznaky, což znamená, že můžeme krávy dostat zpět do plného zdraví dříve a snížit potenciál ztrát mléka.
"Jakmile kráva onemocní mastitidou, máme obvykle jen 30% šanci, že se jí během laktace vrátí plná produktivita. Když nás SenseHub upozorní o něco dříve, zvýší se tato šance na více než 80 % a je menší pravděpodobnost, že budeme muset přivolat veterináře."
Mike dále popisuje situaci z loňského roku, kdy problém s kukuřičnou siláží na farmě ohrozil užitkovost více než 30 krav: "Vše vyvrcholilo jednoho sobotního odpoledne, kdy aplikace SenseHub během několika hodin odeslala upozornění na zdravotní stav více než 30 krav, které vykazovaly snížený příjem krmiva, podprůměrné přežvykování a nízkou aktivitu.
"Ukázalo se, že problém souvisí s mykotoxiny, které způsobuje plíseň na povrchu kukuřičné siláže. Naštěstí díky tomu, že systém SenseHub zachytil problém, jakmile začal klesat příjem krmiva, jsme mohli podávat vázací prostředek dříve, než se situace stala příliš vážnou. Vyhnuli jsme se tak významným dopadům v podobě ztrát na dojivosti a dokázali jsme postižené krávy dostat zpět do plného zdraví bez jakýchkoli dlouhodobých problémů.
"Aplikace nám při této příležitosti ušetřila spoustu problémů a nyní je základním prvkem naší rutiny řízení zdraví a plodnosti stáda. Než jsme začali používat SenseHub, nebyli jsme špatní v tom, jak dostat krávy jalovice do březího stavu, ale nyní efektivněji načasováváme první služby. Díky tomu se nám podařilo prodloužit dobrovolnou čekací dobu stáda ze 42 na 52 dní, aniž by to mělo vliv na interval otelení, což může být pro dlouhověkost krav jedině přínosné."
Zdroj: https://www.msd-animal-health-hub.co.uk/ (online 18/07/2024)