1. Čísla: úspěšní manažeři stáda znají všechna čísla týkající se jejich schovu – míra březosti, procento vyhledaných říjí, conception rate, věk při prvním otelení, mezidobí a další. Znají aktuální čísla a připravují plány a cíle, na jejichž základě mohou svoje čísla ještě vylepšit – bez ohledu jaká je stávající situace.
2. Vyhledávání říjí: pokud nepoznáte, kdy je kráva v říji, nemůžete ji inseminovat. Úspěšní manažeři vědí, která metoda detekce říje funguje v jejich provozu nejlépe nebo zda lepší výsledky přináší například řízená reprodukce.
3. Výživa: úspěšný chovatel si je vědom, že krmná dávka má zásadní vliv hned na celou řadu oblastí od užitkovosti, přes fertilitu až ke zdraví celého stáda.
4. Školení zaměstnanců: manažer stáda nemůže zpravidla strávit celý den se svými krávami. I proto je důležité, aby jasně vysvětlil zaměstnancům svoje očekávání a zajistil jejich řádné proškolení ve všech aspektech týkajících se každodenního styku se zvířaty.
5. Pohoda krav: stres má negativní dopad na plodnost, užitkovost a celkový zdravotní stav. Proto je třeba minimalizovat všechny faktory, které ho mohou způsobovat. Chovatelé přijímají opatření, aby zajistili pro svoje krávy příjemné a komfortní prostředí, a ty si tak mohli udržet svoji produkci na vrcholu.
6. Řízení jalovic: úspěch stáda začíná ještě před prvním otelením krávy a jejím plným zapojením do stáda. Z tohoto důvodu je odchov jalovic zásadní, ať už vlastními silami nebo prostřednictvím nákupu, dává jalovicím optimální prostor pro zdravý a účinný růst.
7. Software pro řízení stáda: dokázat řídit a analyzovat specifická data o stádě za pomoci některého manažerského programu je dnes naprosto nezbytné. Efektivní chovatel neustále udržuje přesná a aktuální data ohledně svého stáda a používá je k řízení pravidelných faremních aktivit a monitorování výsledků.
8. Nové technologie a nové informace: mléčný průmysl se neustále vyvíjí. Proto si každý úspěšný chovatel uvědomuje důležitost mít aktuální přehled o nejmodernějších technologiích, které by mohl následně implementovat do svého provozu a dosáhnout tak ještě lepších výsledků.
9. Učení se od ostatních: nejlepší chovatelé naslouchají a učí se od různých expertů v oboru, jako jsou veterináři, poradci na výživu, akademičtí a průmyslový odborníci nebo třeba další chovatelé mléčného skotu. Následně používají takto získané znalosti při rozhodování, které změny posunou jejich vlastní provoz na další úroveň.
10. Sečteno a podtrženo: chytří manažeři přesně vědí, jak dobře musí fungovat jejich reprodukční program, aby byl ziskový. Mají přesný přehled o výrobních nákladech stejně jako o ekonomické stránce každého rozhodnutí. S povědomím o aktuální finanční situaci farmy manažeři neustále vyhodnocují oblasti, kde je prostor ke zlepšení a kdy je čas podstoupit riziko pro maximalizaci zisku a efektivnosti farmy.
Zdroj: DairyBusiness/HolsteinWorld, February 3,2016 (online 4/2/2016)