588 11 Střítež u Jihlavy 11
Po prvních třech modulech velmi úspěšné série vzdělávacích seminářů Tour 100 000 jdeme do finále v pořadí již čtvrtým modulem. Celá Tour je zaměřena na klíčové téma každé farmy – zdraví vemene, záněty, snížení nákladů na produkci mléka atd. Poté, co jsme společně prošli v předchozích modulech všechna důležitá období v životním cyklu dojnic – okoloporodní období, laktaci i zaprahování, podíváme se tentokrát na problematiku zdraví z jiného úhlu.
IV. Modul Tour 100 000 bude na základě vašich četných dotazů a požadavků zaměřen na automatické a robotizované dojící systémy, výživu na těchto systémech a genetiku a jejich vliv nejen na zdraví mléčné žlázy a užitkovost, ale také na ekonomiku a produktivitu v praxi. Toto je v současné době velmi žhavé téma a stále více chovatelů uvažuje o automatizaci a robotizaci. Ovšem každý takový chovatel má při rozhodování mnoho otazníků a nejistot. Právě proto jsme IV. Modul Tour zaměřili na toto téma a pokusíme se na zmíněnou problematiku lépe posvítit. Krom vám již dobře známého doktora Norberta Görese budeme mít možnost slyšet dva nové přednášející.
Jedna z přednášek, kterou povede Dr. Stefan Weber bude zaměřena na náklady a možnosti produkce mléka u konvenčních a automatických systémů dojení a porovnání ekonomiky výroby mléka robotů a klasického konvenčního dojení a to nejen z pohledu pořizovacích nákladů, ale i těch provozních na základě zkušeností z praxe.
Další přednášku pak zaměří pan Alexander Braune, který pracuje ve šlechtitelském programu u RinderAllianz v Německém Braniborsku, na neméně zajímavé a důležité téma, jak může genetika ovlivnit zdraví mléčné žlázy, imunitu, formu vemene, dojivost a na co se zaměřit při výběru býků. Dotkne se také aktuálního tématu genomiky. To jsou bezesporu zajímavé informace pro každého chovatele, nejen pro ty, kteří zvažují, zda se vydat cestou automatizace či nikoliv.
O tom, že výživa na robotizovaných farmách má svá specifika a úskalí již jistě každý slyšel. Dosahování vysokých užitkovostí, dobrých složek a požadované četnosti dojení rozhodně není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dr. Norbert Göres nás seznámí s tím, co se v praxi ve snaze zachovat maximum výhod krmení klasické směsné krmné dávky nejvíce osvědčilo a na co je třeba si dávat pozor.