Víc než jen detekce říje: Kombinace technologie a synchronizačních protokolů pro úspěšnou reprodukci
Monitorovací technologie poskytují důležité údaje, které pomáhají řídit nekonformní krávy.
Detekce říje prostřednictvím monitorovacích senzorů změnila pravidla hry pro tisíce producentů mléka. Místo pochůzek po stáji a sledování říje se chovatelé mohou spolehnout na denní seznam krav připravených k zapuštění. Nyní výzkumníci zkoumají pokročilé metody, které kombinují technologii monitorování aktivity s programy plodnosti, aby posunuli reprodukční výsledky na ještě vyšší úroveň. Jeden z přístupů se nazývá cílený management reprodukce (TRM) a zde se dozvíte, co by mohl znamenat pro vaše stádo.
TRM využívá cenná data, která technologie monitoringu poskytuje ke včasnému zásahu nebo identifikaci krav, které pravděpodobně nevykazují typické příznaky říje. Ukazuje také hodnotu využití monitoringu aktivity v průběhu laktace a tradičních synchronizačních protokolů pro ještě úspěšnější výsledek než kterýkoli z těchto postupů samostatně.
Některé krávy nevykazují říji tak, jak bychom očekávali. Výzkum potvrdil, že i při použití monitorovacích technologií nebo tradičnějších metod zjišťování říje pravděpodobně identifikujete jen asi 70 % krav v říji.
Ale co zbývajících 30 % nekonformních krav - krav, které nevykazují typickou říji nebo nemusí být v cyklu kvůli skrytým problémům?
Technologie monitorování mohou pomoci řešit těchto 30 % tím, že poskytnou vstupní informace o tom, kdy a jak používat programy synchronizace říje. Zde přichází na řadu TRM.
Řízení na základě výjimek
Výzkumníci z Floridské univerzity použili sledování aktivity k identifikaci říje v prvních 41 dnech po porodu u krav na druhé a vyšší laktaci a v prvních 55 dnech po porodu u krav na první laktaci. Poté porovnávali míru zabřeznutí na základě dvou různých šlechtitelských protokolů - jeden typický program Double Ovsynch a druhý využívající TRM.
Obrázek 1 popisuje protokoly použité ve výzkumu. Krávy byly rozděleny do následujících terapeutických skupin na základě údajů získaných v časném období po porodu:
-
zařazené přímo do standardního programu Double Ovsynch
-
zařazené do skupiny TRM
Ve skupině TRM byly krávy, které vykazovaly alespoň jednu vysoce intenzivní říji, připuštěny na základě aktivity v průběhu 42 dnů. Pokud nebyla zjištěna říje, byly zařazeny do protokolu Double Ovsynch. Ty, které nevykazovaly říji nebo měly nízkou intenzitu říje v období po otelení, byly zařazeny do protokolu Double Ovsynch.
Výsledky studie Floridské univerzity, která hodnotila přístup TRM, ukázaly, že průměrný počet dní v mléce při prvním zapuštění byl u krav, které přešly rovnou na protokol Double Ovsynch, přibližně stejný jako u krav ve skupině TRM.
Při hodnocení úspěšnosti zabřeznutí však byly zjištěny určité rozdíly. Krávy s druhou a vyšší laktací na protokolu TRM měly výrazně více březostí ve 30 dnech a v 65 dnech po inseminaci. Je důležité pochopit tuto dynamiku, protože starší, vysoce produktivní krávy významně přispívají k zisku mléčných farem. Tyto krávy však mohou být také více ohroženy zdravotními problémy. Zajímavé je, že krávy na první laktaci měly vyšší míru zabřezávání, když rovnou přešly na protokol Double Ovsynch.
Včasný zásah
Dalším způsobem, jakým technologie monitorování přispívá k rozvoji reprodukce, je včasná intervence. Shromážděná data mohou pomoci zachytit zdravotní problémy dříve, než se stanou klinickými a ovlivní plodnost krav. Pokud jsou krávy vybaveny automatickými monitorovacími systémy důsledně po celou dobu laktace a období stání na sucho, může to být velmi úspěšný způsob, jak řešit zdravotní problémy dříve, než ovlivní reprodukci.
Jiná studie Floridské univerzity denně hodnotila 5 719 dojnic v laktaci během počátečního období po porodu a poté sledovala reprodukční úspěch. Ta potvrzuje souvislost mezi zdravotními problémy na počátku laktace a zhoršenou reprodukční výkonností.
V této studii se 80 % krav, u kterých došlo k jednomu zdravotnímu problému, vrátilo k říji, ale pouze u 43 % byla potvrzena březost. Pouze 34 % krav, které zažily více než jeden zdravotní problém, zabřezlo a téměř 16 % z nich březost ztratilo.
Vedle aktivity se sledování přežvykování stalo dalším cenným údajem z monitorovací technologie. Údaje o přežvykování v kombinaci s aktivitou krav analyzují algoritmy monitorovací technologie a identifikují krávy, které potřebují bližší pozornost, zejména v prvních měsících po otelení.
Pokud ruminace a aktivita signalizují potenciální problém, měly by být prioritou proaktivního podpůrného ošetření. Je naděje, že tato intervence pomůže kravám udržet si zdravý stav nebo se zotavit rychleji než bez zásahu. Tento přístup může pomoci snížit podíl krav v již zmíněných nešťastných 30 %.
Pokud je včasný zásah neúspěšný, jsou prioritním problémem zdravotní problémy, jako jsou metabolické poruchy nebo metritida v těchto prvních 60 dnech po otelení. Případ ketózy nebo přetočeného slezu (DA) nejenže snižuje produkci mléka a zvyšuje veterinární náklady a riziko vyřazení, ale také snižuje pravděpodobnost úspěšné inseminace.
U krav, u kterých se tyto zdravotní problémy vyskytnou na počátku laktace, je méně pravděpodobné, že se vrátí k normálnímu říjovému cyklu, zabřeznou nebo zůstanou březí. Naším cílem by vždy mělo být udržet krávy jako produktivní členy dojného stáda, což vyžaduje úspěšnou reprodukci.
Studie Cornellovy univerzity potvrdila, že technologie monitorování, včetně přežvykování, může úspěšně identifikovat časné indikátory zdravotních poruch. Jakmile se na ně zaměří, může monitorovací technologie také pomoci manažerům sledovat návrat k normálnímu přežvykování a nakonec i k uzdravení.
Odvětví se nadále učí více o využívání synchronizace říje a technologie monitorování k optimalizaci plodnosti krav. Poraďte se se svým veterinárním lékařem o nejlepších protokolech pro vaši farmu, které vám pomohou zasáhnout dříve a určit nejlepší cestu k úspěšné kontrole březosti.
Autor: Glaucio Lopez (Associate Director, Scientific Sales Affairs/Dairy Monitoring – Customer Success / Merck Animal Health)
Zdroj: www.agproud.com (online 24/10/2024)