Zdravá telata - budoucnost vaší farmy

Bezesporu nejdůležitější kategorií v chovu skotu jsou telata, jen z dobré jalovice totiž vyroste vynikající dojnice. O zdárném vývoji každého telete se rozhoduje již v prenatálním období, kdy má na jeho životaschopnost i budoucí užitkovost velký vliv nejen výživa matky ale celkově chovatelské podmínky ve stáji a péče o ně. Určitě každý chovatel nesčetněkrát slyšel, že ideální ustájení telat má být dobře odvětrané a vyspádované proto, aby byla zajištěna jen nízká vlhkost v úrovni telat a zamezilo se tak i přenosu chorob, nebo že by měla být telata ve světlém a vzdušném prostředí, kde ale není průvan, vlhko a prašno. Ve skutečnosti však ustájení telat jen zřídka tyto standardy splňuje. Ustájení nemusí být nijak luxusní, navíc finanční prostředky každé farmy jsou vždy limitované a zdaleka ne každá farma si může dovolit postavit zbrusu nový teletník. Díky dobrému plánování však lze ustájení telat upravit tak, aby splňovalo většinu základních potřeb telat oproti stávajícímu stavu. Často zdánlivě malé změny mohou mít velký dopad na pohodlí a výkonnost telat. Stále však platí, že na každé farmě je situace s ustájením jiná a řešení problémů vyžaduje čistě individuální přístup.

Využívané technologie pro odchov telat v ČR

V současné době využívá odchov telat v individuálních boxech nebo kotcích téměř 97 % chovů. Je tak jednou z nejrozšířenějších metod odchovu zdravých telat. I přes relativně vyšší pracnost, oproti skupinovému odchovu v kotcích, je nespornou výhodou výrazně nižší výskyt dýchacích a zažívacích problémů, ale i zvýšená intenzita růstu a v neposlední řadě i rychlá a snadná výstavba. Ať už jsou telata chována ve venkovních individuálních boxech, v přístřešcích u stájí nebo přímo ve stájích pro odchov telat, je nutné, aby byl zachován vizuální a akustický kontakt mezi telaty. V případě VIB (venkovních individuálních boxů) je navíc nutné vytvořit mezi jednotlivými VIB takový prostor, aby nedocházelo k vzájemnému fyzickému kontaktu – olizování uší, mulce a srsti. Při vzájemném kontaktu dochází k přenosu zažívacích chorob a může dojít ke vzniku tzv. trichobezoárů (shluky chlupů a částeček krmiva).

Nejvyužívanější technologií pro odchov telat do odstavu v ČR jsou stále VIB umístěné na venkovních plochách. Boxy by měly být vždy, před umístěním telete řádně vydesinfikované a nastlané nezaplísněnou a suchou podestýlkou, kterou je vhodné pro zvýšení hygieny alkalizovat, a to pomocí jemně mletého vápence nebo jiného alkalizačního prostředku. Výška podestýlky by měla být v letních měsících do 20 cm, v zimních pak až 25 cm, abychom předešli podchlazení telete (především těch novorozených).

Nejrozšířenějším typem podestýlky je v našich chovech sláma. Sláma je snadno dostupná jako zbytkový produkt z obilí, dokáže se dobře přizpůsobit tvaru těla zvířete, a to dělá lože pro zvířata velice pohodlným. Mezi stébly se vytváří vzduchové kapsy, které následně vytváří výbornou tepelně-izolační vrstvu, což oceníme především v zimních měsících. Naopak v letních měsících bychom neměli zapomínat otevírat větrací otvory ve VIB, které umožní výměnu ohřátého vzduchu v prostoru a lze tak předejít vzniku přehřátí telete. Telata by měla být vždy suchá, čistá a spokojená – sláma je levnější než nemocné tele.

Pokud je to technologicky možné, pravidelně odstraňujeme u VIB z výběhu vyhrnutou podestýlku a případně jej desinfikujeme. Zpevněné plochy výběhu jsou pro telata v průběhu odchovu důležité – umožňují nejen správně formovat jejich postoj, ale mají celkově dobrý vliv na pohybový aparát. Z toho důvodu je nevhodná větší vrstva podestýlky v předzahrádce. Nejen že v případě srážek obtížně vysychá a telata tak stojí v mokré a znečistěné slámě, navíc může docházet ke špatnému zformování postoje, díky tomu, že se plocha stává "měkkou". 

Nově rozená telata by měla být oddělena od matky nejdéle do 12 hodin

Nově rozená telata by měla být oddělena od matky nejdéle do 12 hodin, z důvodu velkého infekčního tlaku. Navíc pozdější oddělení telete od matky je pro oba stresující. Telata musí být dostatečně osušena od plodových vod před umístěním do VIB. Nejen že předejdeme v chladnějším počasí jejich podchlazení, ale navíc stimulujeme proudění krve do periferních částí těla. Telata osušíme čistým ručníkem, nebo dekou – nikdy ne slámou! Sláma je vždy kontaminovaná, během relativně krátké chvíle tak na čisté, téměř sterilní tele, přeneseme obrovské množství mikroorganismů. Zesláblá telata po porodu, nebo telata rozená v zimních měsících je možné po vysušení umístit na velmi krátkou dobu do speciálních boxů opatřených infrazářiči, nebo můžeme telata obléci do speciální pratelné termovesty (maximálně však na dobu 2 až 3 dnů).

Důležitá je průběžná a pravidelná kontrola aktuálního celkového stavu telat. V praxi se jedná o jednoduché procházení mezi telaty. Může se zdát, že je to pouze banální věc, avšak mnohokrát pouze sledováním telat, lze odhalit zdravotní problémy či nedostatky relativně včas. Zásadou je procházet telata od nejmladších po nejstarší, získáme tak představu o tom, jak si telata během odchovu vedou. Pro objektivní přehled o kvalitě odchovu telat ve VIB je vážíme při narození a při odstavu. V ideálním případě by měla do odstavu zdvojnásobit svou porodní váhu. Pokud vážení neprovádíme, lze kvalitu odchovu pouze hrubě odhadnout. Telata by se měla aktivně zajímat o své okolí, jedním z hlavních příznaků zdravotních problémů je totiž apatie. Poté bychom se měli zaměřit na konkrétní oblasti. Zapadlé oči svědčí o dehydrataci, nozdry s výtokem poukazují na respirační problémy, a v neposlední řadě také kontrolujeme zahojení pupečního pahýlu.  Sledujeme i konzistenci výkalů, příliš tuhé výkaly mohou být známkou dehydratace, způsobenou nedostatkem tekutin nebo vysokými teplotami v letním období.

Co dnes odlišuje špatné farmy od dobrých a dobré farmy od vynikajících, je právě kvalita péče o telata především během prvních dvou měsíců věku. Jakékoliv zdravotní omezení v rané fázi života se podepíše nevratnými změnami na budoucí užitkovosti zvířat. Každé tele se rodí jako čistý, nepopsaný list papíru. Je jen na nás, co na něj napíšeme a co ne.

Jak by to rozhodně vypadat nemělo?

Jak by to rozhodně vypadat nemělo?

* Seznam literatury je na vyžádání dostupný u autora.

Autor: Ing. Zuzana Křížová, Ph.D. (Eurofarm systems s.r.o.)