Znamená větší nutně lepší?

Již po mnoho let sbírají a analyzují na Cornellově Univerzitě, Michiganské Státní Univerzitě a Univerzitě ve Wisconsinu roční finanční záznamy mléčných farem. Nedávno se tyto instituce spojily, aby zkombinovaly ziskaná data a vyhodnotily finanční výkonnost za dobu 13 let.

Aby do této analýzy mohla být farma zařazena, musela se nepřetržitě účastnit po dobu alepoň 5 let pro posouzení jejich výkonnosti v průběhu času. Dohromady byla v rozboru vyhodnocena data z více než 7 000 farem.

Ziskovost všech farem se lišila...s dobrými roky...s průměrnými roky...a dokonce i se zápornou rentabilitou aktiv (ROA). Během výzkumu byl odhalen jeden zajímavý apsekt týkající se velikosti stáda. ROA napříč různými velikostmi stáda byla stlačena v letech nízké ziskovosti. Na grafu je možné vidět např. roky 2000, 2002 a 2003, 2006 a 2009, kdy zisky byly nižší než průměrné hodnoty. Během těchto let byla ROA na všech farmách dost podobná. Ale v období vysoce ziskových let (2001, 2004, 2007 a 2011) byla ROA u velkých farem významně vyšší.

Graf - ziskovost v čase dle velikosti stáda

Nemůžeme dělat rozsáhlé zevšeobecňování v souvislosti velikost farmy - ziskovost. Každý rok, když jsou data shromažďována, se vyskytují individuální farmy, jež jsou ziskové napříč všemi velikostmi, a stejně tak i farmy v celém velikostním spektru, které jsou nerentabilní. Ale i tak je patrné, že velké farmy se ze slabších let zotaví rychleji a navíc jsou schopné svá aktiva využívat intenzivněji v letech příznivějších.

Toto může napomoci s vysvětlením, proč více než polovina produkce mléka v celých Spojených státech je nyní vyráběna asi na 3% největších farem.

 

Autoři: Mark Stephenson a Chris Wolf (Center for Dairy Profitability - University of Wisconsin and Michigan State University)

Zdroj: Hoard's Dairyman (online 1/3/2016)