Mastitidu může způsobovat mnoho patogenů, ale pokud se zeptáte jakéhokoli veterináře nebo chovatele dojnic, který z nich je nejškodlivější, je pravděpodobné, že vám odpoví, že zlatý stafylokok.
Staph. aureus je obzvláště nebezpečný, protože krávy infikuje trvale - to znamená, že nemocná kráva by měla být téměř vždy považována za nemocnou krávu, která je schopna šířit nákazu na další zvířata ve stádě po zbytek svého života. Snahy o kontrolu však komplikuje skutečnost, že je těžké přesně určit, jak je Staph. aureus v populaci dojnic v USA rozšířen. V jednom z dílů podcastu American Association of Bovine Practitioners s názvem „Have You Herd?“ uvedla Justine Brittenová ze společnosti Udder Health Systems příklad, že v jejich diagnostických laboratořích, které zpracovávají v průměru 7 800 vzorků mléka z velkochovů ročně, je zhruba 45 % testů pozitivních na Staph. aureus. To je nárůst oproti 20 %, které trvale zaznamenávali v letech 2017 až 2020, a nezohledňuje reálnou možnost, že pozitivní krávy mohou být ve vzorku ze sběrné nádoby naředěny negativními kravami.
„Podle mých osobních zkušeností je každá mléčná farma do určité míry ovlivněna Staph. aureus,“ uvedla specialistka na kvalitu mléka. Přítomnost patogenu neznamená, že dochází k epidemii, ale pokud jsou krávy infikované, může se kdykoli objevit.
Číhá ve vašem stádu?
Brittenová řekla, že většina chovatelů si neuvědomuje, že Staph. aureus je subklinické onemocnění. U infikovaných zvířat nemusí dojít k poklesu produkce nebo k výskytu mastitidy po dobu několika laktací. Počet somatických buněk (PSB) se také nemusí zvýšit a může být dokonce výrazně nízký, než se začne plíživě zvyšovat. „Je velmi snadné, aby toto onemocnění prošlo pod radarem, pokud farma neprovádí kultivaci a aktivně ho nevyhledává,“ varovala.
I když se neobjeví žádné klinické příznaky, pokud je patogen přítomen, zhoršuje se zdravotní stav vemene a klinické případy se obvykle objevují u starších krav. Po celou dobu mohou tato zvířata přenášet bakterii na další krávy prostřednictvím infikovaného mléka. Navíc se odhaduje, že 2 až 15 % zvířat v první laktaci se otelí se Staph. aureus. Tím, že je stádo uzavřené, se tato pravděpodobnost snižuje, ale stále je možné, že se vyskytne, řekl Brittenová.
Kultivace krav je nejproaktivnějším krokem, který lze učinit pro kontrolu Staph. aureus a identifikaci infikovaných zvířat pro vypracování plánu eradikace. „Jsem silným zastáncem screeningu všech otelených krav a jalovic,“ upřesnila Brittenová. „Farmy, které provádějí kultivaci pouze u klinických krav, nechají většinu Staph. aureus ve stádě neodhalenou.“
Znovu zdůraznila, že pokud se objevují klinické případy nebo je PSB vysoký, již se jedná o ohnisko Staph. aureus. PSB považujte za zpožděný indikátor. Závažnost ohniska nákazy ve stádě se také může značně lišit a některé farmy s problémem Staph. aureus nikdy nezaznamenají nárůst PSB. Uvědomte si, že náklady na nápravu ohniska rychle převýší náklady na testování, dodala Brittenová.
Dalším nástrojem, který je třeba využít, je měsíční testování velkoobjemových nádrží. Brittenová poznamenala, že jde o naprosté minimum při monitorování patogenů, protože poskytuje pouze pohled na kvalitu mléka ve stádě z 10 000 stop a podléhá vlivu ředění, ale je lepší než nic. Může vám pomoci zaměřit se na problém, který je z velké části neviditelný - dokud není.
„Pokud by Staph. Aureus byl snáze viditelný, farmáři by k němu byli mnohem méně tolerantní,“ řekls Brittenová.
Autor: Kately Allen (senior editor)
Zdroj: www.hoards.com (online 13/01/2025)